Investice versus spekulace
02. 01. 2020

Investice versus spekulace

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je rozdíl mezi investicemi a spekulacemi?

Pokud dostanete stejnou nebo vyšší hodnotu, než kterou zaplatíte, bude to vaše investice. Pokud cena, kterou zaplatíte, bude vyšší než hodnota, kterou za tuto cenu obdržíte, budete pravděpodobně spekulovat.

Pro začátek by se asi hodilo zmínit, že mnoho lidí si plete cenu nemovitostí s hodnotou nemovitostí. Cena je to, co kupující vynakládá na pořízení nemovitosti. Hodnota je to, co kupující za tuto cenu obdrží. A toto není vždy stejné.

Žádná investice ale není bez rizika, důkazem toho byl rok 2008. Když investujete, mělo by vaše rozhodnutí vycházet především z reálných čísel a vašich reálných možností. Investoři se vždy zeptají rovnou sami sebe, zda příjem z pronájmu a celkové náklady spojené s tímto obchodem s nemovitostmi dokážou splnit jejich představu o požadované ceně.

Při dobré investici do nemovitostí byste si měli být jisti, že kromě některých nepředvídaných okolností můžete pravděpodobně dosáhnout pozitivní návratnosti své investice.

Spekulanti zase spíš koupí nemovitost na základě přesvědčení, že hodnota majetku se výrazně zvýší. Sázejí především na zhodnocování cen. Jdou do rizika, že mohou část nebo dokonce všechny své zásadní investice ztratit.

Existují nějaké souhrnné metody oceňování nemovitostí?

Prodejní přístup

Přístup k porovnání prodeje se běžně používá k ocenění nemovitostí typu jako je byt nebo rodinný dům na základě toho, jaké nemovitosti s podobnými vlastnostmi se ve stejné zeměpisné oblasti v poslední době prodaly. Pokud se budete dívat na nemovitost v rezidenční oblasti, často mnoho domů v sousedství bylo postaveno stejným stavitelem, takže hledání nemovitostí s podobnými vlastnostmi by nemělo být obtížné. Prodejní přístup je zároveň také užitečným ukazatelem současné hodnoty rodinného domu.

Přístup k nákladům

Tento přístup se běžně používá k ocenění vlastností tzv. zvláštního použití, jako jsou např. kostely nebo knihovny. Nákladový přístup říká, že hodnota nemovitosti by měla být v celkové výši nákladů na výstavbu rovnocenné budovy. Pokud tedy chcete vědět, jaká je hodnota konkrétní stavby, měli byste si zároveň odpovědět otázkou, kolik by stálo vybudovat stejnou konkrétní budovu ve stejné velikosti.

Přístup k příjmům

Přístup k příjmům se běžně používá k ocenění bytových domů. Tento přístup říká, že hodnota nemovitosti se určuje tak, že se vezme tzv. čistý provozní příjem nemovitosti a vydělí se maximální sazbou. Je samozřejmě velmi důležité počítat se správnými čísly a že tyto výpočty by měl nejlépe provádět odborník, který dobře zná místní trh s nemovitostmi.

Lenka Záveská Köstingerová
Autor: Lenka Záveská Köstingerová

Do realit jsem se dopracovala, jak nyní s oblibou říkám, evoluční cestou. Teprve nedávno mi totiž došlo, jak senzačně mě osud zavál na to správné místo. Tam, kde se cítím jako ryba ve vodě.

Práce realitní makléřky dokonale propojuje mé silné stránky a dovednosti s mými zálibami. Vždy jsem tak nějak vnitřně pociťovala, že se nemohu specializovat jen na jeden obor. Zkrátka jsem u ničeho nevydržela až do konce, chyběl mi ten velice zásadní pocit uspokojení, ale jednoho dne to přišlo.

Jediné, co praxe realitního makléře prozatím nezahrnuje, je moje zapálení pro jídlo a vaření, na kterém jsem závislá. Takže možná ode mě brzy při předání nemovitosti můžete očekávat jako pozornost něco dobrého na zub. Ale tím Vás nechci uplácet. Pevně doufám, že jako makléřku si mě najmete kvůli mým super schopnostem při prodeji, nikoliv jako vedoucí polní kuchyně.

A málem bych zapomněla zdůraznit, že u nás v kanceláři můžete poslední dobou také občas potkat i čtyřnohou posilu našeho týmu, psího miláčka Dextera.

 dex 

 

Moje cesta k realitám v 6 etapách

1993-1999

Od mala jsem strašně ráda kreslila, jako dítě jsem si vystačila s pastelkami a pamatuju si, že jsem kreslila i komiksy o dinosaurech a politické glosy, samozřejmě odpovídající úrovni myšlení devítileté slečny. Až je najdu na půdě, tak sem někdy doplním ukázku z mé „prvotvorby“.

1999-2006

Na gymnáziu mě už ale výtvarka zas až tak nebavila, vadilo mi srovnávání a hodnocení prací, respektive i způsob zadávání úkolů, které bylo pro mě svazující. Prostě škola ve mně nadšení pro výkresy zabila. Maturovala jsem z dějepisu a společenských věd. I když popravdě můj zájem o historii byl na konci posledního ročníku také více než vlažný.

2006-2010

Po dokončení jičínského Lepařova gymnázia jsem tak nějak pořád nevěděla, čím chci být. Ve hře byla právničina, jenže mě děsily ty roky šprtání, toho už jsem měla plné kecky. Jsem spíš tvůrčí typ a tak jsem neúspěch u přijímaček do Prahy kvitovala s tím, že tak to asi má být a studia advokacie nejsou pro mě a o druhý pokus jsem už nestála. Jistila to volnomyšlenkářská Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK), kterou jsem měla jako jedno ze záložních řešení.

2010-2012

Po bakaláři jsem sice málem skončila u studia mediální komunikace na FSV, protože svou závěrečnou práci jsem psala téma sociologie reklamy, nicméně nakonec jsem svou mateřskou FHS nezradila a studia dotáhla tam. Konkrétně v oboru obecná antropologie - integrální studium člověka se zaměřením na etologii člověka. Ne, s Kůstkou ze Sběratelů kostí to opravdu nemá nic společného. Etologie člověka je paralelní obor k etologii o chování zvířat, zabývá se zejména člověkem a jeho současným fungováním ve společnosti skrze evoluční pohled. Věděli jste například, že fáze menstruačního cyklu ženy, nebo hormonální antikoncepce může ovlivnit její výběr partnera? Více viz Etologie člověka.

2012-nyní

Původně jsem po škole uvažovala, že zůstanu v hlavním městě a najdu si dobře placenou práci, nicméně před dokončením studia jsem potkala svého úžasného manžela, který měl zázemí na mém rodném Jičínsku a hledání uplatnění v Praze nepřipadalo v úvahu. Shánět práci jako magistra společenských věd na malém městě je celkem oříšek. Nějaká velká kariéra se tedy zdánlivě nekonala, nastoupila jsem nejprve jako asistentka v jedné jičínské realitní kanceláři. Přičemž z náplně práce se vyklubala makléřina a kompletní vedení agendy jičínské pobočky.

Přičichla jsem si tedy úplně ke všemu, co je potřeba pro práci makléře vědět. Zjistila jsem, jak moc mě baví být při práci v terénu. Zatímco jiní v parných letních dnech sedí za zdmi kanceláře, já můžu být už od rána venku na čerstvém vzduchu. Vše se tedy semlelo tak, že v roce 2015 jsem se rozhodla pokračovat v oboru již jako samostatná jednotka, tedy s podporou mého manžela Petra, který do toho šel se mnou. V naší malé rodinnné realitní kanceláři. Bez něj bych se k takto odvážnému kroku nikdy neodhodlala a tímto mu za to děkuji.

_MG_2571_1

 

 Aktuálně se ve své práci dnes a denně setkávám s:

  KREATIVITOU skrze grafickou tvorbu a přípravu prezentačních textů

  HISTORIÍ skrze staré domy a architektonické skvosty, které mám možnost poznávat

  NEMOVITOSTNÍM PRÁVEM bez papírování to prostě nejde

  REKLAMOU A MÉDII skrze marketing a obchodní praktiky  

  LIDSKÝMI PŘÍBĚHY skrze každé jednotlivé setkání s klienty

  SVOBODOU skrze možnost ovlivňovat systém práce ve vlastní realitní kanceláři

  

Největší radost mám, když Vám mohu skutečně pomoct. 

 dscn2074_1 

Nemám úplně v oblibě slovo zprostředkovatel prodeje, protože si pod ním představuji jen prosté spojení nabízejícího s poptávajícím s vidinou zisku. Spíše se považuji za prostředníka, nebo lépe zástupce či obhájce zájmů prodávajícího při prodeji, který mi dává plnou důvěru v tom, že budu naplno prosazovat jeho priority a zájmy a najdu toho nejlepšího kupce na jeho nemovitost. Byť by se mohlo zdát, že tím pravým kupcem je ten, který nabízí nejvyšší cenu, nemusí to vždy platit. Někteří klienti berou i ohled na své bývalé sousedy a není jim cizí osud okolí poté, co se oni sami odstěhují. Tudíž moje práce je mimo jiné i o vzájemné dohodě a nastavení mantinelů.

Vždy, když propojím správného prodávajícího se správným kupcem, tedy klienty, kteří najdou při setkání společnou řeč, získávám pocit rovnováhy a jistotu, že takto to mělo být. I domy mají své duše, a pokud se dostanou do správných rukou, je to obrovský úspěch, země se zachvěje.

 

Proč si máte zvolit za průvodce prodejem právě mě?

 IMG_1256 

Vím sama, jaké je to rozhodovat se v dnešní době o tom, komu svěřím nějaký úkon, na který sama nestačím. Velmi těžké. V životě se mi osvědčilo dát na první dojem. Cca v 90 % případů byl můj prvotní pocit správný. Tak tedy dejte na ten prvotní pocit a věřte mi, že neuděláte chybu.

Chcete-li mě poznat osobně nebo se jen nezávazně a bezplatně poradit v oblasti realit, kontaktujte mě, ráda se s Vámi potkám. Já ve své práci nikoho nikam netlačím a nepřemlouvám. Vím, že pokud mé služby nevyužijete hned, můžete v budoucnu změnit názor a oslovit mě. Dveře mé kanceláře jsou pro Vás stále otevřené, ať už se rozhodnete jít do toho se mnou, nebo s někým z mých kolegů z konkurence.

 

Lenka Záveská Köstingerová

ZK reality, Havlíčkova 177, Jičín

724 458 774

zaveska@zkreality.cz

Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů